22 Ocak 2013 Salı

ALAMUT KALESİ


                                               ALAMUT KALESİ

İlk defa  Amin Maalouf’un Semerkant adlı eserinde duyduğum ve kitabın hikayeci anlatımıyla esrarengiz yapısına ilgi duyduğum bir kaleden ,yani Alamut Kalesinden kısaca bahsedeğim.Alamut Kalesi’nin en önemli dönemleri ve tarihe geçen anları Hasan Sabbah’ın kaleyi ele geçirmesiyle başlamaktadır.Hasan Sabbah, İsmaili komutanlarından birisidir. Alamut Kalesi; Hasan Sabbah ve fedailerinin öğretisini yaptığı ve düşüncelerini yaydığı mekandır.Bu kalede Haşhaşilik öğretisi hızla devam etmiştir.Dünya üzerindeki suikast kavramı ilk defa ortaya bu dönemlerde çıkmıştır.Hasan Sabbah ve fedaileri hükümdarlara karşı mücadeleler sürdürmüş,sansasyonel suikastlar düzenlemiştir.
Fedailerin davaya inanılmaz bir biçimde bağlı kalması,suikastlarını soğukkanlıkla gerçekleştirmesi dönemin tarihçileri tarafından araştırılmıştır.Okuduğum bazı kaynaklarda,izlediğim bazı programlarda fedailerin haşhaş kullanması ,davaya olan bu bağlılığın ve suikastların delili gösterilmiştir.Ancak bununla ilgili net bir bilginin olmadığını farklı kaynaklarda araştırma yaptığınız zaman anlayabilirsiniz.Kimi kaynaklar serin kanlılıkla ve iyi planlanmış suikastların haşhaş etkisi ile olmayacağını üstüne basa basa ifade etmektedir. Alamut Kalesi; öğretilerin merkezi olması ve birçok hükümdarın korkulu rüyası olması nedeniyle üzerindeki merakı artırmaktadır.Hasan Sabbah’ın Türk hükümdarlara karşı olan mücadelesi fedaileri ile birlikte sürdürülmüştür.Bu mücadele Alamut Kalesi korumasıyla korkulu bir hal almıştır.
Alamut Kalesiyle ilgili onlarca araştırma yapılmış ve birçok  yazı yazılmıştır.Kaleden bahsederken ‘’Kartal Yuvası’’ olarak bahsedilmesi dikkati çekmektedir.Kalenin ne denli korunaklı olduğu kaleye verilen ad ile çağrışım yapmaktadır. Alamut Kalesi ile ilgili araştırmalarda ; Haşhaşiniler,fedailer,derin devlet,Hasan Sabbah,suikast gibi kavram ve isimleri bir arada görmek konuyu araştırma açısından merak uyandırmaktadır.Derin ve birbiriyle bağlantılı birçok konuyu içermektedir,araştırmanızı tavsiye ederim.

Kaynakça;
Amin Maalouf-Semerkant
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=134646

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder